Odunlu Şömine Kullanımı

Barbekü Çeşitleri Ve Barbekü Yakmanın Püf Noktaları
Barbekü Çeşitleri Ve Barbekü Yakmanın Püf Noktaları
May 10, 2018
Şömine Bacası Yapımı Detayları
May 25, 2018

Odunlu Şömine

Odunlu Şömine’yi odada yanıcı gazların olması halinde kesinlikle yakmayınız. Yakma sırasında şömineden duman çıkabilir, bu olay şöminenin bulunduğu odada havalandırma sisteminin yarattığı bir vakumdan kaynaklanabilir ve genellikle mekanik havalandırmalı mahallerde bu durumla karşılaşılmaktadır. (mutfak aspiratörü vb.) Kapalı tip ateş bölmeli veya yanma bölmeli bir şöminenin çalışması için, mevzuat gereği ihtiyaç duyulan ortam havzası yemleme miktarı dışında ilave bir hava miktarına ihtiyaç vardır. Şöminenin bulunduğu odada yanma için gerekli hava miktarının yeterli düzeyde tespit edilmiş olduğunu kontrol etmek uygun olacaktır. Binanın mimari yapısı odaya hava girişinin yanma ve havalandırma ihtiyaçlarına göre yetersiz kalmasına neden oluyorsa, minimum 18 dm2 kesitli sürekli havalandırma pencereleri açmak suretiyle dış hava takviyesi yapılmalıdır.

Yeterli havalandırma yoksa odalar koku, yoğuşma, nemlenme ve küflenmenim oluştuğu sağlıksız bir ortama dönüşürler.

Tarafımızca verilmemiş ve tavsiye edilmemiş herhangi bir ilave aksesuar veya cihazın takılması şöminede çalışma arızalarına yol açabilir.

Odunlu klasik bir şöminede en çok dikkat etmemiz gereken nokta, dumanı iyi çekiyor olmasıdır. Şömine bacası, dumanı en sağlıklı bir şekilde dışarıya atmalıdır. Kolay ve güvenli bir yanma sağlayacak şekilde şömine tasarlanmalıdır. Odunlu şöminelerde en çok dikkat gerektiren baca sistemi şömine yerleşim ve konumuna göre baca normlarına uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Telefon : +90 (216) 641 72 28

E-posta : info@caglarsomine.com

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish