Şömine Kullanımı

Şömine Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Estetik görünüşleriyle ve verdikleri yüksek ısı ile her daim cezbediciliğini koruyan şömineler, bunun yanında kullanım tercihleri konusunda biraz değişikliğe uğramışlardır. Şöyle ki eskiden modern dairelerden ziyade bireysel ve geleneksel evlerde yaşanırken evde kurulmuş bir şömine temel ısınma ihtiyacını karşılıyorken günümüzde doğalgaz hatlarının yayılarak daha aktif bir biçimde kullanılmaya başlanması ve büyük apartmanların dairelerinde kullanılmak üzere radyatörlü sistemlerin tercih edilmesi ile şömineler daha çok estetik görünüm amacıyla evlerde yer alan bir sistem haline gelmiştir. Bunun yanında evine bir şömine sistemi kurduran kişi evinde genellikle nostalji ve otantik bir havaya sahip olabilmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte görünüm açısından şömineye benzer olup da daha basit sistemlerle yanan ısıtma cihazları da olmakla beraber klasik bir şöminenin kurulabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir çok nokta bulunmaktadır.

Çalışma özellikleri:

Tavsiye edilen yakıtlar: Sadece odun yakmak için tasarlanmış meşe, gürgen, kayın vb.sert ağaç, yumuşağa göre tercih edilir(kavak söğüt vb). Şiddetli olarak yandıklarından,reçineliler tavsiye edilmez. Nem oranı, %20 nin altında olan kuru ağaç kullanmak daha avantajlıdır (kesildikten sonra kapalı ve iyi havalandırılan bir yerde 2 yıl bekletilmiş ağaç).

Kullanılmaması gereken yakıtlar:Sert mineral yakıtlar ( Kömür,her türlü plastik vb)

Yanma ve yakmayı kolaylaştırmak için kullanılan yağ, alkol,akaryakıt vb kimyasal maddeler ve sıvılar,

Tuzlu ortamda beklemiş ağaçlar…

Nasıl kullanmalıyız:

Odun doldururken, maksimum odun doldurma kapasitesine dikkat ediniz ( 12-15cm çapında 3 veya 4 kütük kullanılmalıdır). Daha yavaş bir yanma için odun koymadan önce alevlerin alçalmasını bekleyiniz ve kor halindeki çok canlı ateş üzerine odun koymaktan kaçınınız.

Şömine Kullanımı Hakkında Dikkat edilmesi gerekenler:

Çöp atıkları, plastik ürünler, çıra, çalı, sarmaşık dalı, saman, karton yakılması kesinlikle tavsiye edilmez.

Şömineyi aşırı derecede ısıtmak tehlikelidir.

Yanma havası girişleri değiştirilmemelidir.

Yanmakta olan şömineye dokunmamalı ve çocuklar uzak tutulmalıdır.Yanma tehlikesi vardır, ateş yükseltilmemelidir.

Yanma bölmesinin sökülmesi yasaktır.

Bir Cevap Yazın

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish