Şömine Nasıl Yakılır? Çağlar Şömine - caglarsomine.com

Plazma Şömine | Çağlar Şömine A.Ş. - Caglarsomine.com
Plazma Şömine | Çağlar Şömine A.Ş. – Caglarsomine.com
September 22, 2017
Şömine Tüter Mi? Çağlar Şömine - caglarsomine.com
Şömine Tüter Mi? Çağlar Şömine – caglarsomine.com
September 22, 2017
Şömine Nasıl Yakılır? Çağlar Şömine - caglarsomine.com

Çağlar Şömine

Şömine Nasıl Yakılır?

Şömine yakımının ilk aşaması, şöminenin yanlarında bulunan hava kanallarının açık tutulmasıdır. Odunun yanabilmesi için oksijen gerekli olduğu için şöminenizin yanına kurulan hava kanalının önünü kapatmayınız. Şöminelerin ön haznesi üstten sürgülü veya yandan açmalı olabilir. Hazneyi açtıktan sonra küllük çekmecesini kontrol edin. Boş ise küllük çekmecesinin üst kısmına daha hızlı yanabilecek çıra, küçük odun parçaları, gazete veya kağıt parçaları yani hızlıca tutuşabilecek yanıcı maddeleri koyun. Şöminelerde kullanabilecek en iyi odun türü Meşe Odunudur. Diğer odun türlerine göre daha hızlı yanıp fazla ısı verdiği gibi is oluşumu da diğer odun türlerine göre azdır.

Şöminenizi tutuşturmadan önce yanacak odunları küllük haznesinin üstüne koymayın. Bu durum şöminenin geç yanmasına sebep olacaktır. Çıraları yerleştirdikten sonra odunları çıraların üstüne baskı yapmayacak, birbirine dayanak olacak şekilde yerleştirin. Yakma esnasında daha hızlı tutuşabilmesi için birkaç odun koyun. Odunlar tutuştuktan sonra dilediğiniz kadar odun ekleyebilirsiniz. Çıraları kibrit, çakmak yolu ile tutuşturun. Biraz yandıktan sonra şöminenin cam haznesini kapatın ve küllük çekmecesini hafifçe aralayın. Bu aşamada küllük çekmecesinden giren hava ateşi yakmada gerekli olan oksijeni sağlayacaktır.

Yakma işlemi esnasında kimyasal, benzin, alkol türevi ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Şömine içindeki çıralar odunları yaktığında daha fazla odun ekleyebilirsiniz. Odunları küllük haznesinin üstüne gelecek şekilde ilave edin. Küllük haznesinin önünde kalan odunlar camın üzerinde is olmasına, arkasında kalacak olan odunlar ise şömine içinden de kül toplamanıza sebep olacaktır. Şömineniz yandıktan sonra ısının gitmesinin istediğiniz odalarda bulunan kapakçıkları açın. Dilediğiniz odalara bağlantı yapabilirsiniz fakat ne kadar fazla odaya baca bağlantısı yapılırsa ısı dağılımının o kadar dağılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Şöminenizin üstüne kurulacak bağlantı ile salonunuzu ısıtabilirsiniz. Salonunuza ısı verecek olan hazne ve odun eklemek için açacağınız şömine kapağından duman çıkacaktır. Bu tavan duvar kağıtlarınızda ve şömine camında is bırakacaktır. Bunların temizliğini belirli sürelerle yapmanız gerekmektedir.

Şömineniz söndükten sonra hazne içinde ve küllük çekmecesinde kül birikecektir. Ateşin bittiğinden emin olduğunuzda bu haznelerde biriken külleri temizleyiniz. Bir sonraki yakmanızda bu küller hazne içinde kalırsa ateşin yanma performansını düşürecektir. Şömine başında sıcacık akşamlar geçirmeniz dileğiyle…

Bizi Arayın

0(262) 343 4230

0(216) 641 7228

Bir Cevap Yazın

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish